Vaše myslenie je možno najdôležitejším determinantom toho, ako úspešný budete pri učení sa jazyka.
Motivácia
Aby ste sa naučili jazyk, musíte byť motivovaní. Aká je motivácia za vašim jazykovým vzdelávaním? Chcete mať možnosť rozprávať sa s domorodcami na dovolenke? Budete žiť v inej krajine alebo pracovať s ľuďmi, ktorí hovoria iným jazykom? Odišiel váš syn alebo dcéra do inej krajiny? Majú partnera, ktorý hovorí iným jazykom? Stretli ste sa s niekoľkými novými priateľmi, s ktorými sa chcete porozprávať? Aby ste si udržali motiváciu v priebehu času, musí byť vaše používanie a zapojenie sa do jazyka zábavné (zaujímavé) a užitočné (skutočná komunikácia, vykonávanie úloh atď.). Dostaňte sa od začiatku do pozitívneho myslenia a budete mať väčší úspech.
Vášeň
Keď sa ľudia rozhodnú naučiť sa jazyk, majú veľmi často konkrétnu motiváciu, napríklad získať lepšie zamestnanie alebo cestovať. Na udržanie motivácie v priebehu času je potrebné rozvíjať vášeň pre jazyk a kultúru samotnú.
Dobrá správa je, že každý jazyk obsahuje obrovské množstvo zaujímavých informácií: umenie, kultúra, jedlo, história. Ak sa ponoríte do širších aspektov jazyka a krajiny, ktoré študujete, pomôže vám to vytvoriť vášeň pre komunikáciu.
Vyhľadajte filmy, umenie a históriu z krajiny, kde sa hovorí vašim cieľovým jazykom, počúvajte hudbu v tomto jazyku, čítajte knihy a časopisy, nájdite čo najviac zdrojov zvuku, videa a textu online. Komunikujte čo najviac. Môžete to urobiť prostredníctvom doučovania nemeckého jazyka s mnou.
Poradenstvo s nedokonalosťou
Váš psycho-fyziologický stav ovplyvní vašu schopnosť učiť sa. Ak ste smutní, nahnevaní, znepokojení alebo rozladení, nebudete sa učiť. Ak ste šťastní, uvoľnení a zvedaví, budete sa učiť efektívnejšie. Ak patríte k ľuďom, ktorí musia rozumieť 100% každej vety, ktorú počujete, zbláznite sa a budete neustále neskutočne rozrušení. Ak vám vyhovuje občas napraviť niektoré veci a venovať pozornosť tomu, čomu rozumiete, budete v poriadku. Budete uvoľnení a rýchlejšie sa naučíte.
Radšej buďte spokojní s tým, čomu rozumiete, ako nešťastní z toho, čomu nerozumiete!
Snáď jednou z najväčších lekcií, ktorú si od detí a ich osvojovacích jazykov určite môžeme vziať, je nedostatok sebaovládania. Nevedia a vôbec im nevadí, ako to znie. Keď sa naučíte jazyk, budete znieť ako dieťa znova mnohokrát. Buďte k sebe láskaví a akceptujte to. Prijmite nedorozumenia a urobte z nich vtipné okamihy, neberte sa príliš vážne a predovšetkým nesúďte sami seba. Len začnite rozprávať a uvidíte, kam sa dostanete.
Kultúry sa veľmi líšia, pokiaľ ide o toleranciu jazykových schopností. V mnohých kultúrach, kde sa hovorí viacerými jazykmi, sa vaša schopnosť v jazyku bude vnímať iba ako taká – jazykové schopnosti, nie inteligencia. Skúste sa obklopiť ľuďmi, ktorí vám dajú povzbudenie a konštruktívnu spätnú väzbu. (Vyskúšajte viacjazyčné krajiny, ako je Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, kde sa uskutočňujú tandemové výmeny.)
Ciele
Môžete mať veľmi široký všeobecný cieľ, že sa chcete naučiť nejaký jazyk. Často za mnou chodia ľudia, ktorí hovoria „chcem hovoriť plynule nemecky“. Keď to viac preskúmate, vyjde najavo, že to, čo vlastne chcú, je vedieť komunikovať s inými ľuďmi v nemčine za pracovnými alebo sociálnymi účelmi – alebo oboje. Lepším spôsobom vyjadrenia ich cieľa by mohlo byť „Chcem isto používať jazyk v práci“. Ak budete mať jasno a budete konkrétni vo svojom celkovom cieli, pomôže vám to stanoviť míľniky, aby ste ich mohli dosiahnuť.
Potrebujete SMART ciele:
Konkrétne: O čom konkrétne chcete byť schopní hovoriť? Všeobecná spoločenská konverzácia? Rozumieť schôdzke? Poskytnúť motivačné prezentácie? Buďte konkrétni – tým sa zmení zameranie na jazyk.
Merateľné: Ako zistíte, že napredujete? Nastavte si skutočnú situáciu. Ako dlho môžete viesť rozhovor v jedálni? Koľko zo schôdzky potrebujete preložiť?
Dosiahnuteľné: Zmyslom cieľa alebo míľnika je vyzvať a motivovať sa k dokončeniu práce. Ak nastavíte cieľ príliš vysoko, môže to spôsobiť stres, ktorý zníži šancu, že váš cieľ bude skutočne na dosah. Rovnako, ak je cieľ príliš ľahký, zabráni vám v tom, aby ste sa tlačili a robili viac. Stanovenie rozumného cieľa je rozhodujúce! Učenie sa jazyka je v skutočnosti spojené s tým, koľko času mu venujete. Metódy a nástroje, ktoré vám poskytnem počas doučovanie, Vám pomôžu byť efektívnejšími, a vyžadujú si od Vás odhodlanú a vytrvalú prácu.
Od začiatočníka po B1 sa dostanete asi za šesť mesiacov s hodinou denne plus konzumáciou rôznych médií v cieľovom jazyku. Ďalej sa podrobnejšie zaoberáme tým, aký veľký pokrok môžete za dané časové obdobie očakávať.
Realistické: Stanovte si ciele alebo míľniky, ktoré majú reálnu šancu na dosiahnutie. Ak viete, že budete mať v nasledujúcich mesiacoch menej času kvôli svojej pracovnej vyťaženosti alebo rodinnej udalosti, upravte podľa toho svoj cieľ. Možno budete chcieť hovoriť plynule za 6 mesiacov, ale aký realistický je tento cieľ?
Stanoviť si nereálne ciele, ktoré nemáte šancu dosiahnuť, je demotivujúce.
Časovo ohraničené: Odporúčame vám stanoviť si ciele v troch časových horizontoch. O 6 mesiacov, o tri mesiace a o jeden mesiac. Napríklad, ak ste začiatočník, prvým mesiacom môže byť hlavne výslovnosť a prvých šesťsto slov. Do troch mesiacov sa budete môcť presunúť z preložených titulkov v službe Netflix k titulkom v cieľovom jazyku a o šesť mesiacov budete môcť v priebehu pracovnej prestávky viesť každodenné konverzácie v jazyku.
AKO DLHO TRVÁ SA NAUČIŤ JAZYK ? (ČO JE REALISTICKÉ?)
Dostať sa od začiatočníka k spoločensky zdatnému používateľovi jazyka si vyžaduje zhruba 400 – 600 hodín praxe. Môže sa to zdať skľučujúce, ale nebojte sa, ak si skutočne vytvoríte svoj učebný plán založený na zvykoch, čas sa môže rýchlo zrátať.
Navrhujem tri typy návykov:
1. Študijné návyky: aplikácie a cvičenia
2. Používajte návyky: Netflix, rádio, noviny
3. Misie: použitie v reálnom živote, rozhovory, doučovanie
Premýšľate nad výučbou nemčiny online? Prečítajte si tiež 10 dôvodov, prečo sa učiť nemecký jazyk ako cudzí jazyk.