Ako sa môžete naučiť cudzí jazyk?

Každý, kto sa chce naučiť jazyk, by mal mať skutočný záujem o ľudí, ktorí ním hovoria, a o ich kultúru. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia učia cudzí jazyk: zo záujmu, kvôli škole, štúdiu, pred dovolenkou alebo kvôli práci v zahraničí. Naučiť sa jazyk nie je vždy jednoduché, no akonáhle zvládnete prvé vety v cudzom jazyku, radosť býva veľká. V nasledujúcom texte sa pozrieme na možnosti učenia sa jazykov.

V súčasnosti existuje množstvo metód na učenie sa cudzieho jazyka. V závislosti od typu študenta a vašich preferencií si môžete vybrať, či sa chcete učiť s ostatnými alebo sami doma.

Vďaka moderným aplikáciám už nie je jazykové vzdelávanie obmedzené z hľadiska času alebo priestoru. Tu je stručný prehľad najdôležitejších metód učenia sa jazykov:

Jazykový kurz

Klasickou metódou učenia sa cudzieho jazyka je navštevovanie jazykového kurzu. Je to možné napríklad na univerzite alebo v centre vzdelávania dospelých, prípadne môžete navštevovať aj súkromný kurz. Existuje tiež veľký výber súkromných inštitútov a jazykových škôl, ktoré ponúkajú jazykové kurzy na rôznych úrovniach. Jazykový kurz prispôsobený individuálnej úrovni vedie k dobrému pokroku v učení sa jazyka. Výhodou jazykového kurzu je, že sa učíte spolu s ostatnými, čo môže enormne zvýšiť motiváciu. Okrem toho sa môžete okamžite opýtať, ak je niečo nejasné. Potenciálnou nevýhodou je, že tempo učenia a učivo si nemôžete určiť sami a vo veľkej skupine možno sotva budete vedieť rozprávať.

Prečítajte si tiež: Efektívne tipy, ako sa učiť nemčinu

Súkromný učiteľ jazykov

Najať si súkromného učiteľa jazykov je nákladná, ale zvyčajne veľmi efektívna metóda učenia sa jazykov. Veľkou výhodou je, že rýchlosť učenia a obsah hodín môžete diskutovať osobne a intenzívne sa venovať cudziemu jazyku na individuálnych lekciách.

Učte sa jazyky pomocou aplikácie

Aplikácie sú pri výučbe jazykov čoraz obľúbenejšie, a to z dobrého dôvodu. Umožňujú študentovi úplne si určiť tempo a intenzitu učenia a učiť sa hrou. Na smartfóne si pomedzi to môžete prakticky urobiť pár jazykových cvičení. Veľmi dobrá aplikácia je Duolingo. Duolingo je americká aplikácia na učenie sa jazykov, ktorá je veľmi hravá. Má veľa hravých prvkov ako sú obrázky či posluchové cvičenia. Duolingo používateľom pripomína, kedy by sa malo cvičenie vykonávať.

Učte sa jazyky pomocou audioknihy

Tí, ktorí radi počúvajú jazyk pri učení môžu použiť napríklad audio knihu. Rovnako ako aplikácie, aj zvukové knihy môžete používať na cestách, napríklad na ceste do práce. Líder na trhu Audible má vo svojom sortimente množstvo cudzojazyčných audiokníh a mnoho špecifických jazykových audiokníh. Cudzojazyčné filmy s titulkami sú ideálne aj ako jazykové pomôcky. Tie sú dostupné v mnohých rôznych jazykoch vďaka prekladu titulkov.

Nájdite si tandemového partnera – a začnite sa rozprávať

Aj keď viete len pár fráz, mali by ste sa stretnúť s jazykovým partnerom, a začať sa rozprávať. Tandemových partnerov nájdete napríklad na univerzitách, v centrách vzdelávania dospelých alebo jazykových školách. Možno vo vašom meste existuje niečo ako anglický, francúzsky alebo španielsky stôl štamgastov, kde sa môžete stretnúť s rodenými hovorcami, ktorí si radi vymieňajú nápady bez členstva alebo platenia.

TIP: Naučte sa nemčinu online rýchlo a interaktívne

Naučte sa jazyk v zahraničí

Je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako sa naučiť cudzí jazyk. V krajine, kde sa týmto jazykom hovorí a je obklopený rodenými hovorcami, sa jednoducho učí najrýchlejšie. To však neznamená, že musíte hneď emigrovať. Obľúbenými metódami sú semester či rok v zahraničí medzi študentmi, au pair pobyt, jazykový kurz či dlhšia dovolenka. Je dôležité, aby ste si našli metódu, ktorá vyhovuje vášmu typu študenta a ktorá vás posúva ďalej.

Čo je ešte dôležité?

Je dôležité, aby ste počas rozhovorov či už s lektorom, alebo s ďalšími učiacimi sa neprešli do svojho materinského jazyka. V núdzi by ste sa mali lepšie dorozumieť rukami a nohami. To je to, čo definuje „komunikatívny vzdelávací prístup“.

Okamžite začnite hovoriť novým jazykom! Pretože jeden deň v budúcnosti, keď sa budete cítiť stopercentne pripravený na dialóg s rodeným hovorcom, nepríde. Pretože žiadne audio CD, žiadna aplikácia, žiadna učebnica nedokáže reagovať na to, čo sa povie, nieto ešte korigovať a motivovať ako človek.

Ďalšou dobrou metódou je zapamätať si minitexty. „Volám sa…, pochádzam z… a preto sa učím jazyk“, je ľahké začať v akejkoľvek konverzácii.

Učenie sa jazykov si vyžaduje absolútnu disciplínu nielen od študenta, ale aj od učiteľa: aj keď je oveľa jednoduchšie rýchlo prejsť na svoj materinský jazyk – skutočný pokrok v učení sa dosiahne iba v cieľovom jazyku. Ak sa teda chcete rýchlo dostať dopredu, mali by ste sa nielen potrápiť niekedy pri hľadaní slov, ale tiež požiadať konverzačného partnera, aby pomohol v materinskom jazyku len v úplne výnimočných prípadoch.

Už ste skoro tam! Naučili ste sa slovnú zásobu a gramatiku a teraz hovoríte plynule – ako sa dostanete na ďalšiu úroveň? Aby ste boli považovaný za rodeného hovorcu, musíte nielen znieť ako rodený hovorca, ale musíte sa tak aj správať. Veľká časť triku nie je vyzerať ako turista. Ako sa obliekajú miestni ľudia? Aký výraz máte na tvári, keď hovoríte? Čo robíte s rukami? Aké držanie tela majú domáci, koľko tela a koľko očného kontaktu majú? Kto sa tu čo najlepšie prispôsobí, má aspoň pri prvom kontakte veľkú šancu prejsť ako domáci. Zostáva ešte prízvuk: často je to veľmi ťažké trénovať aj pre hovorcov, ktorí už roky žili v zahraničí.  Odporúča sa sústrediť na vetnú melódiu a intonáciu – a tu si vziať na pomoc špeciálnych jazykových trénerov či dokonca logopédov. Ale povedzme si úprimne – ak si robíte starosti len s malým prízvukom, dosiahli ste veľa. Dôležitejšia je cesta.

Oplatí sa tiež prečítať: 10 dôvodov, prečo sa učiť nemecký jazyk ako cudzí jazyk