Interview s Bc. Linda Duongová

Linda, poznám ťa ako moju študentku nemeckého jazyka, vedela by si sa v skratke predstaviť, kto si, koľko máš rokov (ak to nie je tajomstvo) a čo robíš?

Som Linda Duongova mám 33 rokov, som vyštudovaná zdravotná sestra.

Ak má presťahovanie sa do iného štátu uspieť, potrebuje to dobrú prípravu a plánovanie. No netreba myslieť len na organizačné veci, treba preveriť aj vnútornú ochotu a motiváciu k tomuto kroku. Ako to bolo u teba, Linda? Plánovala si sa presťahovať?

Povôdne som neplánovala nič, žila som si svoj stereotypný, frustrujúci život na Slovensku. Potom som šla na dovolenku ku kamarátke do Švajcu kde som stretla známych, medzi ktorými bol aj môj terajší priateľ. Zaľúbili sme sa a rozhodovali kto kam príde. Nakoľko som sa na svk od základnej po výšku učila nemčinu, čo ma vtedy aj bavilo tak sme sa rozhodli že prídem ja za ním a že to skúsim. Tesne pred odchodom som si len tak napísala životopis v nemčine a zavesila na jeden portál, na čo sa mi ozval jeden pán z agentúry ktorý sprostredkúvaval prácu pre zdravotné sestry vo Švajčiarsku. Bolo to náročné obdobie zháňania dokumentov, prekladov,…

Prvé dva roky boli ťažké keďže som nemohla začať pracovať bez certifikátu z nemčiny B2. Potom sa mi to s tvojou pomocou za 6 mesiacov aj podarilo za čo som nesmierne vďačná že si bol taký prísny! Stalo ma to veľa šedín a sĺz, ale oplatilo sa 🙂 a získala som uznanie vzdelania vo Švajčiarsku.

Považuješ svoju emigráciu do Švajčiarska za výnimočnú situáciu alebo si presťahovala, aby si si zachovala a zlepšila kvalitu života? Aké boli tvoje začiatky vo Švajčiarsku?­ Ako si mi spomenula, pracuješ na vysokej pozícii. Bolo ťažké sa dopracovať na túto pozíciu? Čo si musela pre to urobiť?

Potom, ako som mala všetky dokumenty pokope som sa ozvala znova tej istej agentúre, ktorá ma posunula ďalej do agenúry (kde aj ty sprostredkovávaš prácu pre zdravotné sestry a lekárov), ktorá mi v priebehu 2 týždňov sprostredkoval prácu. Najprv som bola 2 dni na tzv. Schnuppertag v jednom seniorcentre kde ma po pohovore aj vzali. Prvé mesiace bol horor! Bolo treba veľa vecí vybaviť okolo povolenia, poistenia, práca 70km od domu, auto,… stres v práci, no tešila som sa z každého jedného pokroku, ktorý ma hnal ďalej a ďalej. Kontakt s agentúrou som neprerušila lebo sa zaujímali ako sa mi darí či s dačím netreba pomôcť a neskôr mi radili ktoré ďalšie vzdelávania si porobiť, aby som čím skôr napredovala. A tak som aj sa prihlásila na kurzy školenia, čo mi odporučili. Všetky preplatil zamestnávateľ plus som sa sama prihlásila na niektoré v čase svojho voľna, ktoré som si sama zaplatila. 

Potom prišla kríza, kedy som začala cítiť že som vyčerpaná z cestovania, samé poobedky, veľa úmrtí. Chcela som zmenu. Znova riešila agentúru nech mi niečo bližšie k bydlisku nájdu. A tak sa naskytla príležitosť robiť staničnú sestru v zariadení pre psychicky chorých a závislých, kde si budem môcť spraviť ďalšie vzdelávanie. Výzva 😀 

Skúsim. Prešlo pol roka a boli spokojní s mojou prácou a navrhli mi, či by som nechcela robiť vrchnú. Uf no neviem, či to dám, ale za skúšku nič nedám. A tu som doteraz. Práca ma baví, každý deň sa niečo nové naučím, človek rastie aj osobnostne.

Ako si sa učila nemecký jazyk? Je to pre teba ťažký jazyk? Dá sa naučiť?

Ja som profitovala veľmi z toho že som sa v škole už nemčinu učila a mala ako taký Ahnung. Ťažšie bolo to na úroveň B2 vyspickovať 😀 ale keď človek chce dá to. 

Čo je potrebné pre život vo Švajčiarsku? Čo by si odporúčala pre iných?

Čo je potrebné pre život vo svajci, čo by odporučila. Hm… ťažko povedať. To iste čo doma. Používať mozog, byt usilovný, sám sebou.

Vedela si sa začleniť do švajčiarskej spoločnosti?

Integrácia – koho zaujíma krajina a ľudia v ktorej žije a pracuje a nechová sa ako vôl ľudia ho príjmu. Myslím že to platí všade.

Ako to je so slovenskou komunitou vo Švajčiarsku? Akí sú Slováci, čo si doteraz stretla?

Slovenská komunita- raz za mesiac, dva, tri ak je čas, chuť a elán. Nevyhľadávame nové známosti – sem tam sa stretneme s Ružomberčanmi, s ktorými sme sa už z domu poznali.

Ako dlho si už vo Švajčiarsku a ako dlho chceš zostať? Chceš už zostať “na veky” vo Švajčiarsku, či plánuješ sa vrátiť späť na Slovensko a keď áno, čo potom? Si spokojná a šťastná?

Vo Švajčiarsku som len 5 rokov, ale nejako ma to neťahá naspäť. Som tu spokojná, šťastná, stojím na vlastných nohách a užívam si život.

A ešte posledná otázka: ako je to s platom? Zarábaš dobre? A vieš si z toho ušetriť aj? Vieš zaplatiť všetky výdavky, ktoré musia byť zaplatené?

Plat – záleží od každého aké ma nároky.

Niektorým nestačí. Podľa mna musíš byt čarodejník aby si to dokázal za mesiac minúť. Žijem normálne žiadny luxus, nikdy som to nepotrebovala. Život je o iných hodnotách.