Učenie sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií

V súčasnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako sa naučiť nový jazyk. Medzi najpopulárnejšie metódy patrí štúdium jazyka prostredníctvom médií. Ak hľadáte účinný spôsob, ako sa naučiť nemecký jazyk, nemusíte sa spoliehať len na tradičné učebnice alebo kurzy. Nemecké médiá, ako sú filmy, seriály, knihy a noviny, môžu byť rovnako efektívnym spôsobom učenia sa.

Prečítajte si tiež: Metódy vo vyučovaní

Aký je význam učenia sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií?

Jazyk je najlepšie učiť sa prostredníctvom reálnej komunikácie. Médiá, ako sú filmy, seriály, knihy a noviny, umožňujú študentom nemeckého jazyka zažiť autentické používanie jazyka. Okrem toho, médiá poskytujú študentom možnosť vidieť a počuť, ako sa jazyk používa v rôznych situáciách, čo môže pomôcť pri zlepšovaní gramatiky a slovnej zásoby.

Tipy a odporúčania pre vhodné materiály:

Filmy a seriály

Filmy a seriály sú vynikajúcim spôsobom, ako sa naučiť nemecký jazyk, pretože ponúkajú autentické dialógy a zábavné spôsoby, ako sa naučiť nové slová a frázy. Ak sa rozhodnete pozerať si filmy alebo seriály, odporúčame vám začať s jednoduchšími filmami a postupne sa zvyšovať zložitosť. Niektoré z našich odporúčaní sú:

 • Good Bye Lenin! – Nemecká komédia z roku 2003, ktorá sa odohráva v období po páde Berlínskeho múru.
 • Dark – Táto populárna nemecká séria je napínavým sci-fi príbehom o zmiznutých deťoch a tajomnom meste.
 • Deutschland 83 – Tento seriál sa odohráva v čase studenej vojny a sleduje príbeh mladého muža, ktorý sa infiltroval do Západného Nemecka.

Knihy

Ďalším účinným spôsobom, ako sa naučiť nemecký jazyk, je čítanie kníh v nemeckom jazyku. Ak ste začiatočník, môžete začať s detskými knihami alebo s prekladmi populárnych kníh do nemeckého jazyka. Keď sa zlepšíte, môžete sa pokúsiť čítať knihy pôvodne napísané v nemeckom jazyku. Niektoré z našich odporúčaní sú:

 • Der Vorleser – Tento román od Bernharda Schlinka sa zaoberá tématom holokaustu a je uznávaný ako jedno z najvýznamnejších diel nemeckej literatúry.
 • Die Verwandlung – Kafkovo dielo je klasickou poviedkou o človeku, ktorý sa zrazu zmení na hmyz.
 • Die unendliche Geschichte – Michael Endeho fantasy kniha o malom chlapcovi, ktorý sa dostane do sveta fantázie prostredníctvom knihy, je populárnou detskou knihou, ktorá je zároveň zaujímavá aj pre dospelých.

Noviny a časopisy

Noviny a časopisy sú skvelým spôsobom, ako sa naučiť nemecký jazyk a zároveň sa informovať o aktuálnych udalostiach v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a celom svete. Niektoré z najpopulárnejších novín a časopisov v Nemecku sú Der Spiegel, Die Zeit a Süddeutsche Zeitung. Ak sa vám zdajú tieto publikácie príliš zložité, môžete sa začať s jednoduchšími novinami, ako sú BILD alebo Die Welt.

Rakúsko je krajina, ktorá má bohatú a rozmanitú tlačovú scénu. Existuje množstvo novín a časopisov, ktoré pokrývajú rôzne témy, vrátane politiky, kultúry, športu a mnohých ďalších. Tu je prehľad niektorých z najvýznamnejších novín a časopisov v Rakúsku:

 • Die Presse – Toto je jeden z najvýznamnejších denníkov v Rakúsku, ktorý zahŕňa národné a medzinárodné spravodajstvo, ako aj informácie o podnikaní, financiách a kultúre.
 • Der Standard – Tento denník sa zameriava na politické a ekonomické spravodajstvo, ako aj na kultúru a spoločnosť.
 • Kurier – Kurier je celonárodný denník, ktorý pokrýva aktuálne udalosti v Rakúsku a v zahraničí, ako aj šport a kultúru.
 • Österreich – Österreich je populárny bulvárny denník, ktorý sa zameriava na aktuálne spravodajstvo, rozhovory a príbehy o celebritách a spoločenských udalostiach.
 • Salzburger Nachrichten – Tento regionálny denník zahŕňa spravodajstvo z oblasti Salzburgu a okolitých oblastí, ako aj národné a medzinárodné spravodajstvo.
 • Wiener Zeitung – Wiener Zeitung je najstarší rakúsky denník, ktorý sa zameriava na politiku, ekonomiku, kultúru a spoločnosť.

Zo švajčiarskych novín a časopisov by som odporučil nasledujúci prehľad:

 • Neue Zürcher Zeitung (NZZ) – Toto je jeden z najvýznamnejších denníkov v Švajčiarsku, ktorý zahŕňa národné a medzinárodné spravodajstvo, ako aj informácie o podnikaní, financiách a kultúre.
 • Tages-Anzeiger – Tento denník sa zameriava na politické a ekonomické spravodajstvo, ako aj na kultúru a spoločnosť.
 • Blick – Blick je populárny bulvárny denník, ktorý sa zameriava na aktuálne spravodajstvo, rozhovory a príbehy o celebritách a spoločenských udalostiach.
 • 20 Minuten – Toto je bezplatný denník, ktorý sa distribuuje v švajčiarskych mestách. Zameriava sa na krátke správy, rozhovory a kultúrne udalosti.
 • Basler Zeitung – Tento regionálny denník zahŕňa spravodajstvo z oblasti Basileja a okolitých oblastí, ako aj národné a medzinárodné spravodajstvo.
 • Schweizer Illustrierte – Tento časopis sa zameriava na spoločnosť, kultúru, módu a životný štýl.

Okrem týchto denníkov existuje v nemecky hovoriacich krajinách množstvo iných novín a časopisov, ktoré sa zameriavajú na rôzne témy a oblasti záujmu, vrátane športu, zdravia, kultúry a mnohých ďalších. Ak sa chcete naučiť nemecký jazyk prostredníctvom rakúskych, nemeckých, či švajčiarskych novín a časopisov, môžete si vybrať z bohatej ponuky rôznych publikácií a zamerať sa na témy, ktoré vás najviac zaujímajú.

Pozrite si tiež: Časté chyby pri učení sa nemeckého jazyka

Výhody učenia sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií

Učenie sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií má niekoľko výhod oproti tradičným metódam učenia sa. Niektoré z týchto výhod sú:

 • Autentický jazyk: Média vám umožnia vidieť a počuť, ako sa jazyk používa v reálnych situáciách.
 • Zábava: Médiá môžu byť zábavným spôsobom učenia sa a môžu vás motivovať učiť sa viac.
 • Prispôsobenie sa úrovni: Existuje množstvo materiálov rôznej úrovne zložitosti, takže si môžete vybrať, čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
 • Flexibilita: Učenie sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií vám umožňuje učiť sa vlastným tempom a kedykoľvek máte čas.

V záverečnom slove je dôležité povedať, že učenie sa nemeckého jazyka prostredníctvom médií by nemalo byť jedinou metódou, ako sa naučiť nový jazyk. Ide o doplnkovú metódu, ktorá vám môže pomôcť zlepšiť vaše jazykové schopnosti a rozšíriť vašu slovnú zásobu. Mali by ste tiež mať na pamäti, že učenie sa jazyka je proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a sústredenie, takže nevzdávajte sa, ak sa vám zdá, že pokrok je pomalý. Sústreďte sa na to, aby ste sa učili každý deň a využívajte všetky dostupné zdroje, ktoré vám môžu pomôcť pri dosahovaní vašich jazykových cieľov.