1. Vytvorte si učebný plán a stanovte si ciele
Nemčinu sa nenaučíte len tak mimochodom. Preto by ste na začiatku mali získať prehľad a učebný materiál si rozdeliť na malé časti. Za týmto účelom vytvorte zoznamy tém, na ktorých je potrebné zapracovať a určte, kedy sa čomu chcete venovať. Skúste byť realistický a neklaďte na seba príliš vysoké nároky. Študijný plán slúži aj ako druh kontroly výkonu a pomáha vám lepšie riadiť dostupný čas. Je dôležité, aby ste sa v prvom rade zamysleli aj nad tým, prečo sa chcete naučiť po nemecky. Napíšte svoje ciele a dôvody motivácie na list papiera.
2. Pravidelne sa učte, aby ste sa zdokonalili v nemčine
Konečne ste pripravili všetky svoje študijné nástroje a chcete sa začať učiť. Váš smartfón však opäť zvoní. Najlepší priateľ chce vedieť, čo sa dnes dialo v škole. Iste, musíte na to najskôr odpovedať a učenie sa odloží. Nenechajte to teda dôjsť tak ďaleko! Pred štúdiom vypnite mobilný telefón a dajte svojim priateľom vedieť, že ďalšiu hodinu nebudete k dispozícii. Odstráňte všetky rušivé faktory, ktoré vám bránia v učení. Aj keď je to spočiatku ťažké, čoskoro si všimnete, že zrazu máte oveľa viac času na učenie.
4. Učte sa nemecké podstatné mená vždy s členom
Pravdepodobne ste si už všimli, že členy v nemčine sú veľmi dôležité. Preto by ste sa ich mali vždy naučiť, keď sa učíte slovnú zásobu. Ak sa naučíte slová s členmi hneď od začiatku, neskôr vám to ušetrí veľa problémov. Mimochodom, je vhodné naučiť sa hneď množné číslo.
Odporúčame si tiež prečítať: Váhate nad výučbou nemeckého jazyka?
5. Navrhnite si vlastné praktické učebné pomôcky na učenie sa nemčiny
Najprv si na papier napíšete slovnú zásobu alebo dôležité memorandá. Na to môžete použiť post-it alebo veľký plagát. Rozložte tieto poznámky vo svojom byte. Najlepšie na miestach, kde trávite veľa času. Napríklad vedľa kávovaru, nad sporákom, na toalete alebo na zrkadle. Kedykoľvek ste na jednom z týchto miest, automaticky sa pozriete na slovnú zásobu, ktorú sa musíte naučiť. Budete prekvapení, ako dobre to funguje!
6. Oklamte svôj mozog
Často existuje slovník, pravidlá alebo frázy, ktoré vám nejdú do hlavy. Bez ohľadu na to, koľkokrát sa to pokúšate zapamätať, na druhý deň si to nemôžete zapamätať. Naučte sa jednoduché frázy tzv. malé jazykové odbočky, ktoré nám pomáhajú nezabudnúť na to, čo sme sa naučili. Môžete tiež myslieť na malé príbehy pre obzvlášť ťažkú slovnú zásobu, ktoré vás dovedú k slovu.
7. Použite zvýrazňovač a zvýraznite dôležité veci
Označovanie základných častí učebných textov dáva perfektný zmysel. Vďaka tomu si budete vedomí toho, čo je dôležité, a tým sa zlepší výkon pamäte. Opakovanie toho, čo ste sa už naučili, bude pre vás oveľa jednoduchšie. Kto nie je spokojný s rýchlejšími efektmi učenia? Buďte však opatrní, pretože tu platí: menej je viac! Ak zafarbíte celý nemecký text, nebude to mať za následok rýchlejší efekt učenia.
8. Čas od času doprajte svojmu mozgu pauzu
Po 40 – 50 minútovej intenzívnej fáze učenia je vhodné všetko odložiť a nabiť sa energiou. Nepovažujte prestávku za „stratený“ čas, pretože to, čo ste sa doteraz naučili, musí byť spracované, kým sa váš mozog naplní novými informáciami. Choďte na čerstvý vzduch na niekoľko minút alebo otvorte okno! Vášmu mozgu tak dodáte kyslík a budete sa môcť opäť lepšie koncentrovať. Dôležité: Nezabudnite počas štúdia piť.
Odporúčame si tiež prečítať: 10 dôvodov, prečo sa učiť nemecký jazyk ako cudzí jazyk
9. Sledujte filmy a seriály v nemčine
Učíte sa súčasne pri sledovaní televízie? Áno, funguje to! Filmy a seriály sú vynikajúce používať ako rozmanitú učebnú metódu. Najprv si overte, v akom jazyku sú ponuky k dispozícii, a potom si pozrite svoju obľúbenú sériu v nemčine. Nastavte titulky vo svojom rodnom jazyku. Slovník sa vám tak zatúla do pamäte – bez toho, aby ste museli vynaložiť mimoriadne úsilie. Najlepšie na tom je, že si precvičíte počúvanie s porozumením a dokonca aj svoju výslovnosť a porozumiete cudziemu jazyku.
10. Počúvajte nemecké rádio a učte sa zo skladieb
Samozrejme potrebujete učebnice a intenzívne gramatické jednotky, ale na to, aby ste si precvičili porozumenie počúvania, nemusíte stále sedieť pri stole. Pre váš sluch je dôležité, aby ste sa zoznámili so zvukom a výslovnosťou. Či už varíte, cestujete na univerzitu alebo športujete: zapnite si rádio a zvyknite si na nemecký jazyk. Ak vo svojom rozhlasovom programe nemôžete nájsť nemeckú stanicu, použite internetové rádio. Tu nájdete kanály takmer vo všetkých jazykoch. Väčšina z nich je dokonca vysielaná naživo a sú bezplatné. Ak v budúcnosti budete počuť nemeckú pieseň, ktorá sa vám páči a ktorá vo vás vyvoláva zvedavosť, venujte pozornosť tomu, čomu už rozumiete alebo o čom pieseň je. Preložte si slovnú zásobu alebo frázy, ktoré nepoznáte, a pokúste sa vytvoriť kontext. Časom budete piesňam alebo rozhlasovým správam rozumieť stále viac a porozumiete tak viac o krajine a kultúre.
11. Vymieňajte si nápady s ľuďmi, ktorí hovoria po nemecky
Máte vo svojej rodine alebo u priateľov niekoho, kto ovláda nemčinu ako materinský jazyk? Ak nie, využite výhody sociálnych sietí. Určite tam nájdete nejaké skupiny alebo fóra, ktoré sa zaoberajú nemčinou ako cudzím jazykom. Možno sa tým otvoria ďalšie skvelé príležitosti na zdokonalenie vašich nemeckých znalostí. Čo môžete určite urobiť, je pripojiť sa k týmto skupinám a stať sa aktívnym používateľom. Pýtajte sa alebo získajte užitočné tipy. Cieľom týchto skupín je vzájomná výmena myšlienok alebo pomoc, ak sami nemáte riešenie.
12. Nebojte sa chýb
Žiadny jazykový génius ešte nespadol z neba. Keď sa učíte jazyk, takmer nepomáha iba memorovanie teórií. Musíte hovoriť jazykom a chyby sa stávajú. Ako dieťa ste sa museli najskôr naučiť hovoriť a často ste si prehodili písmená alebo dali výrazom úplne nové meno. Ľudia z iných krajín si vážia váš záujem o ich jazyk a malé chyby v reči vám viac ako radi odpustia. Dôležité je, že ste pripravení poučiť sa z chýb – a nabudúce to budete vedieť lepšie.
13. Odmeňte sa po štúdiu nemčiny
Ďalšia kapitola opäť uzavretá? Veľmi dobre! Rozmaznajte sa kúskom čokolády, šálkou čaju alebo zaslúženým spánkom na gauči. Môžete sa tešiť na svoje vystúpenie, aj keď v jeden deň dôjde k väčšiemu pokroku ako v iný. Vďaka tomu prepojíte učenie v podvedomí s niečím pozitívnym a budete sa môcť v budúcnosti lepšie motivovať k učeniu.
14. Uľahčite si štúdium skicami a poznámkami
Každý z nás má iné správanie pri učení a určitú stratégiu toho, ako k učeniu jazyka pristupujeme. Často to však môže pomôcť pri vizualizácii vecí. Zaznamenajte si slová alebo súvislosti a urobte si poznámky o bodoch, ktoré vám nie sú veľmi jasné. Neváhajte pracovať s rôznymi farbami alebo indexovými kartami. To bude stimulovať vašu predstavivosť a upozorní na to, čo je dôležité. Vizualizácie vám poskytnú lepší prehľad.